کالالن، اولین و بزرگ ترین سایت خرید و فروش تخصصی لوازم
صنعتـی، خودرویـی و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در ایـران
روغن ماشین
معیارهای انتخاب یا تعویض روغن ماشین: تعویض روغن ماشین (روغن موتور) و تغییر فیلتر، یکی از رایج ترین سرویس های نگهداری وسایل نقلیه می باشد. عوض کردن روغن وسیله نقلیه و فیلتر آن بسیار راحت ولی مهم برای دوام عملکرد ماشین شماست.

              روغن ماشین

              معیارهای انتخاب یا تعویض روغن ماشین:
              تعویض روغن ماشین (روغن موتور) و تغییر فیلتر، یکی از رایج ترین سرویس های نگهداری وسایل نقلیه می باشد. عوض کردن روغن وسیله نقلیه و فیلتر آن بسیار راحت ولی مهم برای دوام عملکرد ماشین شماست.

              روغن موتور هر چند وقت یکبار باید تعویض گردد ؟


              شما باید هر وقت کارخانه تولید کننده اتومبیلتان توصیه کرد، روغن ماشین را عوض کنید. زیرا برنامه هر خودرو با خودروی دیگر متفاوت است.
              به مدت چند دهه، تمام خودرو ها هر 4800 کیلومتر یکبار به عوض کردن روغن نیاز داشتند و بسیاری از اتومبیل ها هنوز به این بازه نیاز دارند.
              به هر حال، این بازه به 8000 تا 16000 کیلومتر و در برخی اتومبیل ها حتی بیشتر نیز افزایش پیدا کرده است.
              به همین دلیل شما نیاز به دستورالعمل کارخانه تولید کننده خودروی خود دارید تا بدانید این بازه زمانی هر چند وقت یکبار باید باشد.
              اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید، اتومبیل شما یک نشانگر طول عمر خواهد داشت. به مدت چندین سال کارخانه ها می گفتند عوض کردن روغن ماشین به تعداد کیلومتر طی شده ربطی ندارد بلکه به نوع مسیری که در طول این چند کیلومتر طی شده است، بستگی دارد.

              روغن موتور

              شرایطی که روی عوض کردن روغن ماشین تاثیر گذارند، شامل موارد زیر می شود:
              تعداد زیاد سفرهای کوتاه انجام شده یا توقف در مسیر و ماندن در ترافیک
              رانندگی با سرعت بالا
              درجه حرارت بسیار بالا
              درجه حرارت بسیار پایین (سرمای شدید)
              بکسل شدن ماشین

              این نوع کاربردها روغن را سریعتر تخریب می کنند و از این رو به عوض کردن مکرر روغن نیاز دارند.

              نکته مثبتی که درباره نشانگر طول عمر روغن ماشین وجود دارد این است که نشان می دهد شما دقیقا چگونه رانندگی کرده اید و به شما اطمینان می دهد هر زمان که نیاز به تعویض روغن موتور باشد، شما متوجه خواهید شد.

              روغن ماشین چیست؟


              روغن موتور که اصطلاحا با نام روغن ماشین نیز شناخته می شود، درون محفظه احتراق خودرو عمل روان کنندگی را بر عهده دارد. روغن ماشین باعث کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک شده و سایش را به حداقل می رساند.

              روغن موتور باید خنک و تمیز باشد و از محفظه احتراق در برابر خوردگی و مسدود شدن محافظت نماید. نکته آخر اینکه از آن برای انتقال نیرو در سیستم های موتور هیدرولیک (فشار گیرنده های زنجیره ای ، تنظیم محور بادامک و غیره) استفاده می شود.


              ترکیبات روغن ماشین


              بسته به نوع و کارایی روغن، روغن موتورهای جدید، بر پایه روغن­های پایه مختلف یا ترکیبات مختلف روغن تهیه شده اند.
              در این ترکیبات از مواد افزودنی که کارهای مختلفی را انجام می دهند نیز استفاده می شود. روغن موتور با کارایی بالا فقط با یک فرمول متعادل (روغن پایه و اجزای افزودنی) حاصل می شود.

              ترکیبات یک روغن موتور معمولی به شرح زیر می باشد:
              78% روغن پایه
              10% افزودنی بهبود ویسکوزیته (برای بهبود جریان)
              5% روغن متفرق ساز( برای تعلیق دوده)
              3% مواد پاک کننده (پاک کننده هایی که موتور را تمیز می­کند)
              1% محافظت در برابر سایش
              3% سایر اجزا

              ویسکوزیته روغن موتور


              ویسکوزیته یکی از مهمترین خواص روغن موتور است. ویسکوزیته روغن همیشه روی بشکه آن مشخص شده است. این شاخص اندازه گیری مقاومت مایعات در برابر جریان است که توسط اصطکاک داخلی تعیین می شود و در برابر جریان ذرات مجاور در مایع مقاومت می نماید.
              تا سال 1911، ویسکوزیته، پایه و اساس اولین سیستم طبقه بندی روغن موتور را فراهم کرد و در سیستم طبقه بندی انجمن مهندسان خودرو تعریف شد.

              مخلوط کردن روغن ماشین


              به عنوان یک قاعده کلی، روغن­های موتور را می توان بدون در نظر گرفتن اینکه آنها بر پایه مصنوعی باشند یا از روغن های معدنی تشکیل شده، با یکدیگر مخلوط کرد.
              توصیه نمی شود روغن موتورهای مصنوعی یا نیمه مصنوعی را با روغن موتورهای دارای روغن معدنی مخلوط کنید، زیرا این امر باعث کاهش کیفیت بالاتر روغنهای مصنوعی می شود.
              افزایش فواصل زمانی برای تعویض روغن ماشین به این معنی است که روغن باید نیازهای فزاینده ای را برطرف کند.
              به عنوان مثال، روغن های موتور جدید باید در طول عمر کار خود ثابت نگهداری شده و همچنین از پایداری حرارتی و خاصیت اکسید شدن بالایی برای یک عمر طولانی برخوردار باشند. هم چنین باید ویژگی های اصطکاک بهینه شده برای کاهش تلفات انرژی را نشان دهند.

              ویژگی های روغن موتور سالم

              امنیت
              روغن موتور، عهده دار این است که مطمئن باشیم اجزای داخل موتور روان و روغن کاری شده هستند. این روغن از موتور محافظت کرده و از این طریق به ایمنی در جاده ها کمک می نماید.
              استهلاک
              برای محافظت از عملکرد مطمئن موتور و جلوگیری از خسارات ناشی از کمبود یا نبود روغن موتور، سطح روغن باید در فواصل زمانی منظم بررسی شود. اگر سطح آن خیلی پایین است، روغن باید بلافاصله افزایش یابد.

              روغن ماشین یک بخش محافظتی می باشد و باید طی بازه زمانی مشخص شده توسط کارخانه سازنده عوض شود. اگر این روغن در زمان معین عوض نشود، اجزای داخل موتور اتومبیل به سرعت آسیب می بیند. نتایج این کار ممکن است شامل تعمیرات گران قیمت یا حتی از کار افتادن موتور باشد.
              روغن با مشخصات كيفی كه توسط سازنده موتور تعيين شده است، بايد هم هنگام تعويض و هم هنگام پر كردن روغن مورد استفاده قرار گيرد. این کار باعث می شود که موتور در طول عمر کاری خود با اطمینان عمل کرده، کارآمد بوده و از میزان آلاینده های کم برخوردار باشد.
              روغن موتور
              در بازار رقابت بر سر نام و نشان است. فارغ از اینکه بهره‌گیری از این نام‌های تجاری، ریشه‌ای فنی و مهندسی دارند. اگر در بازار با نام‌هایی مانند سنتتیک (Synthetic یا صنعتی) یا مینرال (Mineral یا معدنی) برخوردید، آگاهانه عمل کنید.


              روغن موتور مینرال یا معدنی


              روغن‌های مینرال این روزها دیگر چندان گسترده نیستند. این روغن‌ها مستقیما بر پایه‌ی نفت طراحی و ساخته شده‌اند. شاید استفاده از آنها به‌دلیل فناوری ضعیفی که دارند رو به افول گذاشته ولی هنوز برخی از حرفه‌ای‌ها از روان‌کاری قدرتمند آنها خبر می‌دهند.

              روغن موتور سنتتیک یا صنعتی


              مدل‌های سنتتیک ترکیبی هستند از روغن‌های پایه، مینرال و افزودنی‌های محرمانه‌ای که در کارخانه‌ها به آنها اضافه می‌شوند. روغنی است که از ترکیبات شیمیایی یا پلیمراسیون هیدروکربن‌ها تولید می‌شود، نه از تصفیه‌ی نفت خام. این نوع روغن اولین بار در موتورهای جت به‌کار گرفته شد. سنتتیک‌ها اغلب از جنس پلی‌آلفااولفین (به‌صورت مخفف PAO) هستند. موادی که از ناب‌ترین بخش فرایند شکست روغن موتور معدنی به‌دست می‌آیند. برخی توصیه می‌کنند که می‌توان سنتتیک‌ها را با مینرال‌ها ترکیب کرد. ولی میزان و مقیاس این ترکیب آن‌قدر پیچیده و حرفه‌ای است که تنها شیمیدان‌ها از پس آن برمی‌آیند.


              روغن موتور نیمه‌سنتتیک


              سری دیگری از روان‌کار موجود است به نام نیمه‌سنتتیک. این روغن مخلوطی است از روغن سنتتیک و مینرال. این نوع اگرچه کیفیت روغن‌های سنتتیک را ندارد، اما در شرایط سخت نظیر دماهای بالا یا بار زیاد، عملکرد بهتری نسبت به نوع مینرال از خود نشان می‌دهد و بیشتر در وانت‌ها و شاسی‌بلندها مصرف می‌شود و قیمت آن نیز کمی بیشتر از مینرال‌هاست.

              روغن موتور فلاشینگ


              دسته‌ی دیگری از روغن موتورها نیز موجودند به اسم فلاشینگ. روغن‌هایی با گرید 0W20 که تقریبا شبیه به آب هستند. گفته می‌شود خودروهای هیبریدی مدرن از این نوع روغن‌ها بهره می‌گیرند؛ اما حقیقت آن است که فلاشینگ پیش از آنکه یک روان‌کار مخصوص خودروهای مدرن باشد، یک ابزار برای پاک‌سازی موتوری است که به‌دلیل دیر عوض کردن روغن یا بروز پدیده‌ی لجن با مشکلات جدی روبه‌رو شده است. تعمیرکاران در پروسه‌ی فلاش، روغن موجود در موتور را تخلیه و روغن فلاشینگ را جایگزین آن می‌کنند. سپس موتور را به‌صورت درجا و طی ۱۰ دقیقه به کار می‌اندازند. سپس مایع فلاشینگ را که آغشته به رسوبات موتور است تخلیه می‌کنند و در انتها طبق روال عادی از یک روغن استاندارد بهره می‌گیرند.

              انتخاب روغن موتور مناسب


              خرید یک روان‌کار از برند معمولی ولی با گِرید (Grade) صحیح به‌مراتب بهتر از یک روغن موتور معروف و گران ‌است که اصلا با موتور و خودروی شما هم‌خوانی ندارد. روی ظرف و بدنه‌ی تمام روغن‌ها اعداد و حروفی هستند که شاید در ظاهر چندان قابل‌درک نباشند؛ اما واقعیت این است که این اعداد بسیار مهم، چندان هم پیچیده نیستند. برای مثال وقتی روغن موتوری از نوع 5W30 خریداری می‌کنید، شما روغنی را انتخاب کرده‌اید که درجه‌ی ویسکوزیته آن «سرد» است. حرف W که ابتدای واژه Winter به معنی زمستان است، تشریح ساده‌ی قابلیت این روغن است. عدد پیش از W نشان‌دهنده دمای گرم‌شوندگی آن است؛ یعنی در این مثال خودروی فوق در زمان سرد بودن در درجه‌ی ۵ عمل می‌کند. عدد بعد از W نیز نشان‌دهنده‌ی حداکثر درجه‌ی کارکرد است؛ یعنی خودروی فوق بیش از درجه‌ی ۳۰ روان نمی‌شود.              برای مناطق سردسیر بهتر است از روغن موتورهایی استفاده شود که در دماهای پایین، رقیق‌ترند یا به‌عبارت‌دیگر گران‌روی پایین‌تری دارند تا در هنگام اولین استارت در روز سرد به موتور خودرو آسیبی وارد نشد و موتور به‌راحتی روشن شود. اگر گرانروی بالا باشد ممکن است در این شرایط روغن موتور به‌خوبی عمل روان‌کاری را در استارت اول انجام ندهد و همین امر موجب آسیب رساندن به موتور شما شود. اردبیل، شهرکرد، تبریز، همدان، سنندج… ازجمله شهرهایی هستند که بهتر است از روغن موتورهایی با گرانروی پایین استفاده کنند. برای مثال روغن‌های مدل 5W40، 5W30، 0W30، 0W40 و 0W20 برای این شهرها مناسب هستند.

              برای شهرهایی که در مناطق گرمسیر کشور واقع شده‌اند، روغن موتورهایی مناسب است که گران‌روی بالایی دارند. برای مثال شهرهایی چون بندرعباس، سیستان بلوچستان، اهواز، اصفهان، کرمان و… بهتر است از روغن موتورهایی استفاده شود که در دمای بالا گران‌روی یا غلظت بالایی دارند. برای مثال روغن موتورهای 15W50، 20W50، 10W40 و 10W50انتخاب معقولانه‌ای برای این شهرهاست.

              تعویض روغن موتور

              این بخش احتمالا مهم‌ترین بخش از پروسه‌ی انتخاب و استفاده از این مایع روان‌کار است. روغن موتورها بعد از مدت‌زمان مشخصی از کارکرد، خاصیت پاک‌کنندگی و روان‌کاری خود را از دست می‌دهند. اغلب شرکت‌های تولیدی، برای خودروهای سواری که از محصولات‌شان خریداری می‌کنند، حداکثر پیمایش را تعیین می‌کنند؛ اما شرکت‌ها این نکته را به مشتری نمی‌گویند که سقف پیمایش تنها یکی از عوامل زمان تعویض روغن است. درجا کارکردن موتور (حضور در ترافیک و پشت چراغ قرمز)، رانندگی با بار زیاد در سربالایی‌ها و یدک کشیدن، رانندگی در سرما (قبل از اینکه موتور گرم شده باشد)، آلودگی هوا، سرعت بسیار بالا، طی کردن مسافت‌های کوتاه و خاموش و روشن کردن مداوم موتور، عدم تعویض به‌موقع فیلترهای هوا و روغن و سوخت بی‌کیفیت (رسوب باک را نیز شامل می‌شود) از جمله فاکتورهای کاهش عمر مصرف روغن موتور، زودتر از زمان تخمینی هستند.

              راهکارهای ویژه‌ی تعویض روغن موتور


              حرفه‌ای‌ها پیشنهادهای دیگری نیز در زمینه‌‌ی تعویض و نگهداری از روغن موتور دارند.
              به‌عقیده‌ی آنها سیاه شدن ملاک خوبی برای تعویض نیست. میزان چسبندگی می‌تواند یکی از راه‌های ساده برای فهمیدن زمان مناسب تعویض باشد. روش کار به این صورت است که بخشی از روغن را بین دو انگشت قرار دهیم، اگر هنگام باز کردن انگشتان روغن به‌اصطلاح «کش آمد» هنوز کیفیت آن قابل‌قبول است. در غیر این صورت زمان تعویض نزدیک است.
              هم‌چنین پیشنهاد اکید می‌شود که هرگز روی روغن باقی‌مانده در کارتل، روغن جدید ریخته نشود. حتی درصورتی‌که روغن جدید از همان مارک و مدل روغن مصرف‌شده باشد.

              توصیه می‌شود پروسه‌ی تعویض روغن در زمان گرم بودن موتور صورت بگیرد. روغن سرد آلودگی را با خود بیرون نمی‌آورد.


              شیر برقی هیدولیک چیست؟
              شیر برقی هیدرولیک یک قطعه صنعتی بوده و در حالت کلی به شیری اطلاق می گردد که به کمک نیروی الکتریسیته فعالیت می کند.