کالالن، اولین و بزرگ ترین سایت خرید و فروش تخصصی لوازم
صنعتـی، خودرویـی و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در ایـران
تاریخچه و مروری بر LED
مخفف واژه Light Emitted Diode بوده و به معنای «دیود ساطع کننده» می باشد.

تاریخچه و مروری بر LED
همه چیز درباره LED – مخفف واژه Light Emitted Diode بوده و به معنای «دیود ساطع کننده» می باشد. در حقیقت led جزو خانواده‌ دیودها هستند. خود دیودها در زیر مجموعه «نیمه هادی‌ها» قرار می‌ گیرند. ویژگی متمایز کننده led ها از سایر نیمه‌‌ هادی‌ها، این است که با گذرجریان، مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می گردد. تا اواخر دهه گذشته، led ها می‌توانستند فقط سه نور آبی، سبز و قرمز را تولید کنند، اما این اواخر led های جدید قادرند نور سفید با هاله‌ای از رنگ آبی را نیز تولید نمایند.

LED

کاربردهای LED

از چندین دهه ‌قبل، led ها در صنعت الکترونیک استفاده می شده و برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها به کار می رفته اند. اما در‌حال ‌حاضر led ها می توانند نور را در جهات خاصی متمرکز نمایند. از آنجایی که led ها فاقد پرتوهای مادون سرخ و فرابنفش می باشند، برای سلامت چشم و محیط آسیب رسان نیستند. led های سفید می توانند همه رنگ را تولید کنند و در مقایسه با سایر لامپ‌ها و led های قدیمی، از انرژی بسیار کمی برای تولید نور استفاده نمایند. به این دلایل است که استفاده از آن‌ها روز به ‌روز بیشتر شده است؛
مثلا از لامپ‌های ‌led برای نشان دادن شماره‌ها بر روی ساعت ‌های دیجیتالی استفاده می شوند، یا تصاویر را بر روی تلویزیون‌ های پلاسما نشان می ‌دهند و یا در چراغ‌ های راهنمایی بکار می روند. گفتنی است امروزه لامپ‌های led در لپ‌ تاپ‌ها نیز به کار برده شده و منجر به روشنایی و وضوح بیشتر تصاویر می گردند. در این زمینه، شرکت‌های تولید‌ کننده مانیتور نیز فعالیت هایی را آغاز کرده اند.

LED

مزایا و معایب لامپ‌های ال ای دی (led)
طول عمر: طول عمر لامپ‌های led، اولین و مهم‌ ترین پارامتر است. گفته می شود میانگین طول عمر لامپ‌های led بین ۵۰ هزار ساعت تا ۶۰ هزار ساعت می باشد.
بازده نوری (lum / watt): شایان ذکر است لامپ‌های led دارای بازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات (lum / watt) می باشند، و این مقدار برای لامپ‌ های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات (lum / watt)، برای لامپ‌های کم ‌مصرف ۴۵ تا ۶۵ (lum / watt)، برای لامپ ‌های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰ (lum / watt)، برای لامپ‌های بخار سدیم ۶۰ تا ۱۱۰ (lum / watt) و برای لامپ‌های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ (lum / watt) گزارش شده است.
Response Time: لامپ‌های led به محض رسیدن به ولتاژ لازم روشن می ‌شوند. گفته می شود لامپ ‌های متال هالید به ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نور خود برسند. این بدان معناست که لامپ‌های led پانزده میلیون بار سریع‌تر روشن می گردند. مشکل دیگری که برای لامپ‌های متال هالید ذکر شده است این است که اگر این لامپ‌ها بیش از ۵ دقیقه روشن بمانند و گرم ‌شوند و دیگر بعد از خاموشی، سریعا روشن نخواهند شد و بعد از خاموشی، در حدود 7 تا 8 دقیقه زمان نیاز دارد تا به حداکثر نور خود برسد.
On / off: طول عمر لامپ های led فقط به مدت زمان روشن ماندن لامپ بستگی دارد و می ‌توان این لامپ‌ها را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کرد.
تنظیم شدت نور: با استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation، تنظیم نور در لامپ های led به راحتی امکانپذیر است.
تنظیم زاویه تابش: در لامپ های led نور را با کمک لنزهایی می توان در تمامی جهات و با زوایای دلخواه نوری منتشر نمود.
کاهش نور: کلیه لامپ‌ها به استثناء led، با گذشت زمان دچار افت شدید شدت نور می شوند. لامپ های led، قابلیت تغذیه هم با جریان AC و هم با جریان DC را داشته و می ‌توانند از منابع انرژی خورشیدی یا باطری نیز بهره ببرند.


نمایشگرهای led

گفتنی است در تولید مانیتور، به دلیل آن که لامپ‌ های led نمی ‌توانند نور سفید خالص را تولید نمایند، استفاده از این تکنولوژی بسیار محدود شده است. بنابراین از این نوع لامپ‌ها در ساخت تابلوهای تبلیغاتی سطح شهراستفاده می ‌شود و مانیتوری وجود ندارد که از لامپ‌های led در ساخت آنها استفاده شده باشد. led، نوعی تکنولوژی جدید محسوب می شود و از نظر کارایی تفاوت زیادی با تکنولوژی قبلی در مانیتورها نداشته و امتیاز مهم آن «برگشت ‌پذیری به چرخه طبیعت» می باشد. شرکت معروف «اپل» قصد دارد به منظور حمایت از محیط ‌زیست، از مواد برگشت‌ پذیر به طبیعت در تولید کالاهای خود بهره بگیرد. به همین منظور از آلومینیوم و تیتانیوم به جای استفاده از پلاستیک در تولید محصولات خود بهره گرفته و تلاش می کند در تولید مانیتور نیز از لامپ‌های led استفاده نماید.

تفاوت led با لامپ‌های کم مصرف

معمولاً لامپ‌های led نسبت به لامپ‌های کم مصرف، برق کمتری مصرف می کنند. گرچه این حالت همیشگی نبوده و به فاکتورهای به کار رفته در هر دو نوع لامپ، بستگی دارد. در زمانی می ‌توان گفت که یک لامپ 10 وات led نور بیشتری را نسبت به یک لامپ 10 وات کم مصرف تولید می کند که فاکتور های تشکیل دهنده هر دو لامپ دارای سطح کیفیت یکسانی باشند. در مورد عمر این لامپ‌ها نیز این مطلب صادق است. نکته دیگری که باید مد نظر قرار گیرد، ساختار داخل لوله لامپ ‌های کم مصرف می باشد. لازم به ذکر است در لامپ کم مصرف و در زیر سطح ساطع کننده نور، مقداری جیوه وجود دارد که بسیار سمی است.
در صورتی که تیوب لامپ کم مصرف بشکند، این ماده در محیط پخش شده و می ‌تواند باعث مسمومیت شود؛ اما این مسمومیت می تواند زمانی رخ دهد که تیوب لامپ شکسته شود، در غیر این صورت خطری وجود نخواهد داشت. نکته حائز اهمیت این است که در هنگام تمیز کردن زمین پس از شکسته شدن تیوب، نباید از جارو برقی استفاده نمود و دیگر اینکه پس از سوختن یا از کار افتادن لامپ، نباید آن را به همراه سایر زباله‌ ها به درون سطل‌ های معمولی زباله انداخت زیرا به محیط زیست آسیب می ‌رساند؛ زیرا به احتمال زیاد تیوب این لامپ ها در هنگام انتقال یا تجمیع زباله‌ ها شکسته می شوند و جیوه داخل آن به محیط بیرون نشت نموده و منجر به آلودگی محیطی می ‌گردد.

برق صنعتی چیست و شامل چه مواردی میشود؟
تعریف برق صنعتی میتواند خیلی گسترده باشد اما اگر بخواهیم آن را ساده بیان کنیم میتوانیم بگوییم برق صنعتی یعنی کاربرد برق در صنعت.